Jak stworzyć piękny ogród niskim kosztem? – pomysły i porady

Mężczyzna

26-10-2022

Dobrze wyglądający ogród to rzecz, którą każdy z nas chciałby dysponować. Niejednokrotnie w ciągu roku staramy się dbać o równy i gęsty porost trawnika, prosto podcięte krzewy czy też ogólnie o utrzymanie porządku. Z reguły zapominamy jednak o ciekawych elementach aranżacji, wprowadzających do ogrodu unikatowy klimat i nadających nieco więcej barw do jednolitej zieleni.

Poniżej przedstawimy kilka pomysłów, mogących przydać się podczas projektowania ogrodu oraz wskażemy, dlaczego oświetlenie w tym miejscu jest równie ważne, co w domu.

Roślinność jako kluczowy element pięknego ogrodu

Pusty i niczym nieporośnięty ogród to zdecydowana oszczędność pracy, ale czy jest on w jakikolwiek sposób atrakcyjny wizualnie? Oczywiście, że nie. Przed jakimkolwiek przystąpieniem do pracy w ogrodzie, należy niezwłocznie udać się do sklepu ogrodniczego i tam wybrać pasujące dla siebie drzewka, krzewy czy kwiaty.

Oczywiście, wszystko robimy w granicach zdrowego rozsądku. Nie wolno sprawić, aby ogród był przepełniony roślinnością. Umiar jest ważny we wszystkim, a zbyt duża ilość ozdób również może w znaczący sposób zaszkodzić. Rośliny dobieramy głównie na podstawie rodzaju gleby na swojej działce oraz panującego tam stopnia nasłonecznienia. Warto wybierać odmiany, których rozkwitanie nie jest widoczne tylko wiosną i latem, lecz przez cały rok. Termin kwitnienia jest ważny szczególnie u roślin, które mamy zamiar umieścić koło siebie. Wybierając dwa gatunki o odmiennych terminach, pozwolimy im swobodnie rozkwitać, bez ich kłótni o miejsce.

Istnieje również pewna zasada dotycząca umiejscowienia roślin. Z reguły, sadzi się je piętrami. Blisko domu powinny znajdować się przede wszystkim mniejsze odmiany, a im dalej w głąb działki – coraz większe krzewy i drzewa.

Jak stworzyć piękny ogród niskim kosztem? – pomysły i porady

Oświetlenie ogrodu w dobrej cenie

Wiele osób bagatelizuje fakt, że ogród powinien prezentować się pięknie nie tylko za dnia, ale i nocą. Z tego względu, warto umiejscowić w niektórych miejscach oprawy ogrodowe bądź też girlandy. Te pierwsze świetnie spiszą się w przypadku podświetlania zarówno roślin, jak i ścieżki chodnikowej, prowadzącej do drzwi wejściowych w domu. Druga odmiana jest natomiast świetnym rozwiązaniem dla tarasów czy altanek. Przesiadywanie przy wieczornym grillu w towarzystwie oświetlających nas girland z pewnością przyczyni się do poprawy nastroju i zadecyduje o miłej atmosferze.

W większości przypadków, oprawy ogrodowe posiadają już wbudowane moduły smart. Z ich pomocą, możliwe jest włączanie i wyłączanie zasilania z pozycji telefonu oraz ustawienie, w jakich godzinach te mają świecić.

Meble ogrodowe, altany i skalniaki

Wracając na chwilę do roślinności - w ich towarzystwo doskonale wpisuje się kamień skalniakowy. Kamienny wystrój otaczający krzewy to doskonała alternatywa dla widocznej ziemi, co niejednokrotnie odciąga uwagę od krzewu.

Doskonałym elementem dekoracyjnym do ogrodu są meble. Te wybiera się zazwyczaj indywidualnie, a w ich skład może wchodzić kanapa, stół i krzesła ogrodowe. Często wybiera się także huśtawki, uznawane przez wielu za najwygodniejszy i najbardziej komfortowy element wystroju ogrodu. Popularnym rozwiązaniem jest również altana. To w niej przyjmujemy gości w letnie wieczory, spędzając je w towarzystwie grilla.

Podobne artykuły