Jak dobrać box dachowy do samochodu?

Motoryzacja

27-09-2022

Zakup boxów dachowych pozwala na znaczne zwiększenie przestrzeni ładunkowych. Ma to szczególnie ważne znaczenie dla wieloosobowych rodzin, kiedy przychodzi czas wyjazdów wakacyjnych. Takie akcesorium zapewnia pełen komfort, pomieści nawet narty, czy inne wielkogabarytowe pakunki. Konieczne jest oczywiście wybieranie modeli najbardziej praktycznych, które będą kompatybilne z konkretnymi markami aut.

Sztuka wyboru boxu dachowego

Box dachowy to zamykany pojemnik, w którym można właściwie przetransportować niemal wszystko. W tym oczywiście różnego rodzaju sprzęt sportowy i inne rzeczy niemieszczące się w bagażniku. W sprzedaży są boxy o wielu wymiarach, najmniejsze to około 300 litrów pojemności, największe natomiast nawet do dwóch razy większe. Ważne są zatem długość, wysokość i ładowność, mając dylemat który będzie najlepszy, warto stawiać na dłuższe, ale bardziej płaskie. Te nieco wyższe mogą zwiększać spalanie, ponieważ podczas podróży zwiększają się opory powietrza. Box dachowy do samochodu musi mieć przede wszystkim odpowiednią ładowność. A w instrukcji obsługi pojazdu należy ponadto znaleźć dane o nośności dachu, co ma realny wpływ na ewentualne uznanie reklamacji w przypadku uszkodzenia boxa.

Jak dobrać box dachowy do samochodu?

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie boxu dachowego do samochodu?

Szybkość montażu i sposób owierania to kolejne z kryteriów, które wręcz muszą zostać wzięte pod uwagę przy zakupie tego akcesorium. Nie powinno to nastręczać problemów, w końcu o to w tym wszystkim chodzi - produkt ma gwarantować pełen komfort. Najbardziej przystępne są modele z wbudowanym systemem szybkiego montażu, nazywanego "fast click" oraz z dodatkiem wskaźnika siły mocowania. Przed sfinalizowaniem zakupu warto też sprawdzić, czy box jest kompatybilny z zamontowanymi na dachu belkami bazowymi. Jeśli występują w tej kwestii problemy, rozwiązaniem jest montaż specjalnych adapterów. Ostatnią istotną kwestią jest sposób otwierania boxów, dostępne są modele umożliwiające jednostronne lub dwustronne wyjmowanie bagaży. W sklepach dostępne są także dodatkowe akcesoria do otowych boxów, czasami wyposażenie się w nie jest bardzo ważne.

Podobne artykuły