Ile wytrzymuje pasek rozrządu?

Motoryzacja

27-08-2022

Pasek rozrządu jest jednym z elementów samochodu najbardziej narażonym na uszkodzenie. Dlatego potrzebne jest przeprowadzanie regularnych kontroli, aby zniwelować ryzyko wczesnego zerwania. Główną funkcją tej części jest synchronizacja wałka rozrządu z wałem napędowym silnika. Uznaje się, że pasek rozrządu należy wymieniać co około 200.000 przejechanych kilometrów, może nawet więcej.

Ile wytrzymuje pasek rozrządu - częstotliwość wymian

Jeżeli pojawiają się choćby najmniejsze nieprawidłowości w pracy napędu rozrządu, może nieść to za sobą poważne konsekwencje. Maksymalnie wyeksploatowany pasek rozrządu po prostu pęknie i dojdzie do zderzenia zaworów z tłokami. Kupując paski od sprawdzonych producentów nie powinno się tak zdarzyć bez wyraźnej przyczyny. Wśród powodów może się znaleźć uszkodzenie któregoś z sąsiadujących elementów. Aby uniknąć takiej sytuacji warto poświęcić kilka minut raz na jakiś czas i sprawdzić stan paska rozrządu i w razie takiej konieczności wymienić cały rozrząd. To najlepsze rozwiązanie, ponieważ za uszkodzeniem mogą stać rolki, pompa wody, czy napinacz paska.

Ile wytrzymuje pasek rozrządu?

Konieczność wymiany paska

Rozrząd powinien być wymieniony zawsze po zakupie używanego auta. Nawet jeśli w książce serwisowej widnieje wpis o niedawno przeprowadzonej wymianie. W tym zakresie powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufania do poprzedniego właściciela. Nawet w przypadku prawdziwości tego stwierdzenia, nie ma się pewności, czy zamontowano markowy zestaw. Powinno się zwracać uwagę na ewentualne wycieki oleju, co może znacznie skrócić czas wytrzymałości paska rozrządu. Już najmniejsze wycieki powinny zaniepokoić i poprzedzić wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Do szybszego zerwania paska rozrządu mogą prowadzić nieszczelności w jego obudowie. Istnieje dość duże ryzyko, że przedostanie się do niego jakieś ciało obce, na przykład kamyk, oraz doprowadzi do uszkodzenia tego elementu. Ważną zasadą jest również ta, aby nie oszczędzać na rozrządzie, niektórzy właściciele aut zakładają używany. Nie jest to dobre posunięcie, zawsze powinno się zakładać nowy pasek.

Podobne artykuły