Jakie mleko do ekspresu ciśnieniowego wybrać?

Hobby

17-08-2022

Ekspresy ciśnieniowe stają się coraz bardziej popularne i coraz częściej pojawiają się w domach. Dzięki nim nie tylko można przygotować klasyczne espresso ale także pyszne białe kawy. Jakie jednak wybrać mleko do robienia kawy w ekspresie aby wyszła ona perfekcyjnie?

Mleko do ekspresu ciśnieniowego

Rodzaj mleka dodawanego do kawy, niezależnie od tego, czy przygotowywana jest w kawiarce czy w ekspresie ma szczególne znaczenie. W przypadku ekspresu ciśnieniowego mleko przechodzi przez urządzenie i jest podgrzewane oraz spieniane, więc powinno być ono przede wszystkim świeże i dobrej jakości.

Wbrew powszechnej opinii ekspresy ciśnieniowe nie wymagają konkretnego, jednego rodzaju mleka i można je dobrać w zależności od indywidualnych preferencji. Z tego powodu tak samo dobrze sprawdzi się mleko tłuste jak i chude, zarówno pasteryzowane jak i UHT czy prosto od domowej krowy.

Jakie mleko do ekspresu ciśnieniowego wybrać?

Weganie także nie muszą się martwić, że zakup ciśnieniowego ekspresu jest związany z koniecznością stosowania mleka pochodzenia zwierzęcego. Z powodzeniem można zastąpić je innymi rodzajami mleka roślinnego czy to kokosowego, owsianego czy sojowego. Różnią w tym wypadku może jednak polegać na tym, że takie mleko nie do końca może zachowywać się w ekspresie tak jak mleko zwierzęce np. nie pienić się odpowiednio lub pienić się za bardzo.

Zdecydowanie jednak nie jest polecane wszelkiego rodzaju mleko smakowe, ponieważ w procesie podgrzewania czy spieniania ich smak może się diametralnie zmienić. Oprócz tego ich użycie może spowodować powstanie osadu w ekspresie czy jego awarię.

Warto także pamiętać o tym aby dbać odpowiednio o ekspres i czyścić go regularnie. Dotyczy to zwłaszcza elementów przez które przepływa mleko. Jeżeli nie będą regularnie (tzn. po każdym użyciu) czyszczone to bardzo łatwo może dojść do powstania pleśni czy grzybów wewnątrz urządzenia. TO nie tylko wpłynie negatywnie na smak kawy, ale przede wszystkim może szkodzić zdrowiu. Z tego względu decydując się na używanie mleka w ekspresie ciśnieniowym czyść go po każdym użyciu.

 

Podobne artykuły