Zmiana sygnału nadawania telewizji naziemnej sprawiła, że wiele osób wzięło pod uwagę zakup nowego telewizora. Innym wyjściem było podłączenie specjalnego dekodera umożliwiającego odbiór wszystkich kanałów. Wybierając się do sklepu ze sprzętem RTV warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry, na przykład przekątną ekranu.
Który telewizor wybrać?
Do niedawna najbardziej popularną technologią odtwarzania materiałów na telewizorze było Full HD. Producenci poszli jednak o kilka kroków dalej, ponieważ najnowszym standardem jest 4K, w tym przypadku rozdzielczość wynosi 4096 x 1080 pikseli, dla porównania Full HD to 1920 x 1080. Korzyścią z wyboru nowszego rozwiązania jest odbiór znacznie lepszej jakości obraz. Widoczne stają się wszelkie detale, paleta barw jest wyraźniejsza, podobnie jak ogólna jakość i głębia. To jednak nie koniec dylematów, bo do wyboru są jeszcze inne parametry mające znaczenie. Tym bardziej, że zazwyczaj zakup nowego telewizora jest inwestycją na lata, trzeba zatem wybrać dobrze.
Jakie matryce telewizorów są najlepsze?
Aby móc cieszyć się najlepszą jakością obrazu, przydatna jest znajomość pojęć OLED i LCD. Technologia LED to nowszy odpowiednik popularnych matryc LCD. Jest to zdecydowanie bardziej energooszczędna opcja, choćby z tego powodu warto ją rozważyć bardzo poważnie. Różnicą jest również lepsze odwzorowanie kolorów oraz płynność nawet w bardziej dynamicznych scenach. Kolejną technologią jest OLED, jak we wszystkim są tego zwolennicy i przeciwnicy. Ci pierwsi doceniają rozwiązanie za głębię czerni i wysoki kontrast, ale wadą dla niektórych jest mniejsza żywotność i martwe piksele. Decyzję podejmuje się często ze względu na cenę, mniej kosztują telewizory z technologią LED. Przy zakupie telewizora równie duże znaczenia ma odległość między widzem, a ekranem. W przypadku, gdy widzowie mogą zachować maksymalnie dystans 1-2 metrów, to poleca się maksymalnie 32-calowy telewizor. W większych przestrzeniach można nieco bardziej zaszaleć pod tym względem.