Jak usunąć drobne rysy z lakieru samochodowego?

Motoryzacja

04-08-2022

Zadrapania na samochodach mogą być spowodowane uderzaniem o nie lekkimi przedmiotami lub drapaniem po powierzchni lakieru. Drobne rysy na lakierze samochodowym można łatwo usunąć, ale jeśli się o nie nie zadba odpowiednio szybko, spowoduje to korozję metalu znajdującego się pod rysą.

Drobne rysy można w dużym stopniu skorygować za pomocą tanich i łatwych w aplikacji produktów. Jeśli jednak rysa jest zbyt głęboka, być może będziesz musiał skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu lakierniczego.

Jak usunąć drobne rysy z lakieru samochodowego:

  • Wosk koloryzujący – wosk z barwnikiem, dzięki któremu bardzo dobrze zabarwia rysy i poprawia wygląda karoserii, jedna nie usuwa rys. Co więcej, wystarczy jedna wizyta na myjni aby efekt zniknął. Jest to więc środek bardzo tymczasowy do zabezpieczenia uszkodzeń przed właściwą naprawą. Za to świetnie sprawdza się do uwydatnienia koloru samochodu po jego umyciu.
  • Pasta koloryzująca – idealna do drobnych, niewyczuwalnych rys. Nanosi się ją na szmatkę a następnie rozprowadza na powstałych uszkodzeniach. Po tym procesie przeciera się czysta szmatką w celu usunięcia resztek pasy. Nie nadaje się do usunięcia czy zabezpieczenia głębszych zarysowań.
  • Kredka koloryzująca – w jej składzie znajduje się wosk oraz lakier i dzięki temu można stosować ją na głębsze, wyczuwalne pod palcami rysy. i aby jej użyć wystarczy przyłożyć ją do rysy, docisnąć i za pomocą ruchów prostopadłych uzupełnić uszkodzone. Po naprawie lakier wygląda naprawdę dobrze, a dodatkowo uszkodzenie zostało zabezpieczone dzięki powłoce ochronnej. Nie jest to jednak metoda na dłużą metę, ponieważ po kilku wizytach na myjni „lakier” odpada i proces należy powtórzyć, aby ubytek był odpowiedni zabezpieczony.

 Jak usunąć drobne rysy z lakieru samochodowego?

  • Sztyft z bezbarwnym lakierem – z racji braku pigmentu sprawdza się do niezbyt głębokich rys. Zabezpiecza je przed korozją i bardzo ładnie maskuje,  ale nie usuwa całkiem. Aplikuje się go tak jak kredkę, a efekt jest szybki i długotrwały.
  • Lakier zaprawkowy – jak sama nazwa wskazuje to gotowy lakier, którym można wypełnić rysę. Dzięki niemu można na stałe zabezpieczyć i zamaskować nawet głębszą rysę na samochodzie. Jego aplikacja nie jest skomplikowana – wystarczy odtłuścić uszkodzenie i pędzelkiem nanieść odpowiednią ilość lakieru tak, by nie stworzyć grudy. Można używać go także do zamaskowania obić czy odprysków lakieru.

Podsumowanie

Drobne rysy z lakieru samochodowego można więc usunąć samodzielnie zużyciem kilku profesjonalnych środków, które można zakupić w wielu różnych sklepach. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi pracy profesjonalisty, zwłaszcza gdy na małej powierzchni jest dużo małych rys lub gdy uszkodzenie jest duże.

Podobne artykuły