Jak korzystać z CCleaner?

Technologia

01-07-2022

CCleaner to jeden z wielu programów, które pomagają utrzymać porządek w komputerze. Chodzi tutaj jednak o zachowanie czystości w programach i autostarcie, co pozwala na lepsze działanie sprzętu. Jak zatem działa CCleaner i jak z niego korzystać?

Jak korzystać z CCleaner?

Aby korzystać z CCleanera należy zainstalować program na swoim komputerze. Jest on dostępny w wersji darmowej jak i w wersji płatnej, jednak dla użytkowników prywatnych, domowych nie trzeba wykupywać specjalnej licencji.

Przede wszystkim, zanim zaczniesz korzystać, zastanów się czy masz wiedzę pozwalającą na wykorzystanie opcji zaawansowanych. Jeżeli nie to warto pozostać przy tych podstawowych i ograniczyć się do podstawowych działań. One w zupełności wystarczą do znacznego poprawienia funkcjonowania komputera.

Korzystając z CCleanera możesz wyczyścić pamięć podręczną, która nie jest potrzebna i potrafi zajmować nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt gigabajtów. Te dane zdecydowanie można usuwać, zwłaszcza gdy dotyczy to plików z pakietu Microsoft Office czy przeglądarki. Warto wiec z listy wybrać, co się chce usunąć a co zachować – historie przeglądania, hasła, dane dostępowe. Z tego powodu zalecamy przejrzenie ustawień i pozostawienie tego, co nam może być potrzebne.

Jak korzystać z CCleaner?

Inną opcją, którą posiada CCleaner, to ustawienia autostartu. Tam w ustawieniach można wybrać, które programy mają się uruchamiać ze startem systemu a które nie musza lub nawet nie powinny. To pozwoli na szybsze uruchamianie systemu oraz lepsze jego działanie. Warto jednak działania te podjąć ostrożne, aby nie wyłączyć ważnego oprogramowania.

Trzecią istotną funkcją jest czyszczenie i naprawianie rejestru danych. Powstają one podczas instalowania czy usuwania oprogramowania czy pików w systemie. Z tego powodu rejestr regularnie rośnie i powiększa się, a przez to spowalnia działanie wszystkiego. Warto więc naprawić i wyczyścić rejestr, lecz zanim się to zrobić warto zrobić kopię zapasową. Natomiast gdy nie ma się pewności, jaki to może przynieść efekt – najlepiej skonsultować się z osoba, która może w tym pomóc.

Wiesz już jak można korzystać z CCleaner, jednego z najpopularniejszych programów pozwalających na zachowanie czystości w systemie. Instalując go pamiętaj jednak, aby zrobić to ze strony producenta a nie z innych stron. Wówczas masz większą pewność, że nie ściągniesz groźnego oprogramowania.

 

Podobne artykuły