Serwis sprężarek – na czym polega i jakich czynności wymaga?

Technologia

21-09-2022

Każdy sprzęt wymaga regularnego serwisowania i na bieżąco wykonywanych napraw. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w urządzeniach, utrzymujących cały cykl pracy instalacji bądź pełniących inne, ważne funkcje. Jednym z takich podmiotów jest właśnie sprężarka. Narzędzie służące do zmiany ciśnienia i objętości konkretnego gazu jest potrzebne w większości zakładów przemysłowych.

Często stosowanie sprężarek i kompresorów wymaga ich regularnej pracy. Taka intensywność działań przekłada się z kolei na możliwość wystąpienia różnego rodzaju awarii i potencjalnych uszkodzeń całego układu. Takie sytuacje są bardzo szkodliwe dla zakładów przemysłowych, gdyż narażają cały proces produkcji na opóźnienia bądź całkowity zastój.

Czym jest serwis sprężarek?

Często występującą odmianą sprężarek są te działające na mechanizm śrubowy. Z tego względu powstało sporo firm, specjalizujących się wyłącznie w tego typu mechanizmach. Każdy pracownik obsługi serwisowej dokładnie wie, z czym związana jest awaria samego urządzenia i jakie konsekwencje może ze sobą nieść. Dlatego też, takie ekipy są na bieżąco pod telefonem i zawsze zjawiają się na miejscu w krótkim czasie.

Należy pamiętać, że firmy zajmujące się przeprowadzaniem napraw kompresorów, oferują także regularne przeglądy i eksploatację urządzeń. Jest to bardzo ważne, gdyż serwis przeprowadzany nieregularnie i występujący tylko w momencie uszkodzenia sprzętu, przekłada się na bardzo wysokie koszty i może nie skutkować już niczym dobrym. Zawsze warto zapisywać sobie daty przeprowadzania przeglądów przez specjalistów oraz tworzyć spis wszystkich części, które były wymieniane w ostatnim czasie. Kluczowe w kwestii jednego rodzaju sprężarek jest także uzupełnianie i regularna wymiana oleju.

Serwis sprężarek – na czym polega i jakich czynności wymaga?

Co obejmuje serwis sprężarek śrubowych?

Każdy serwis kompresorów jest przeprowadzany względem konkretnego harmonogramu prac. Z początku, specjaliści oceniają poszczególne punkty pracy urządzenia w czasie normalnego działania całego układu. Dogłębna inspekcja polega na spisywaniu parametrów pracy sprężarki w każdym punkcie wszystkich części. Taka operacja jest możliwa tylko dzięki wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu i nie może wykonać jej osoba nieuprawniona.

Po wykryciu nawet minimalnych wahań parametrów, specjaliści przechodzą do diagnozy i naprawy elementu. W większości przypadków, szkody wykryte w trakcie regularnych serwisów są błahostkami. Sytuacja wygląda gorzej, kiedy takich przeglądów nie przeprowadzamy i któryś z elementów faktycznie się uszkodzi, ryzykując przy tym pracę całego zakładu. Oczywiście, przy każdym serwisie są na bieżąco wymieniane części eksploatacyjne, które zdaniem specjalistów mogą w niedługim czasie się zużyć.

Serwis kompresorów tylko dla zakładów?

Mówi się, że serwisanci odwiedzają wyłącznie duże hale przemysłowe w celu przeprowadzania napraw. Nie jest to w żadnym stopniu prawdą. Każde przedsiębiorstwo bądź nawet osoba prywatna może bez żadnego problemu skorzystać z usług serwisowania. Oczywiście, w razie nałożenia się problemów, specjaliści zmierzają pierwsze do miejsca, w którym sytuacja jest poważniejsza.

Podobne artykuły