Jazda quadem – co warto wiedzieć?

Motoryzacja

23-05-2023

Zjazd z piaszczystego wzgórza lub brodzenie w błotnistym odcinku drogi – nie bez powodu quady nazywane są wszędołazami. Pojazdy te docierają tam, gdzie nie jest w stanie dojechać auto, wyzwalając w kierowcy syndrom odkrywcy. Jazda quadem daje mnóstwo satysfakcji, ale są kwestie, o których warto wiedzieć przed pierwszym spotkaniem z ATV.

Uprawnienia do jazdy

Quady to pojazdy trzy- lub czterokołowe, których prowadzenie wymaga posiadania konkretnych uprawnień. Warto najpierw zaznaczyć, że quady dzielą się na lekkie i zwykłe. Masa tych pierwszych nie przekracza 350 kg, natomiast quady zwykłe osiągają średnią wagę około 500 kg. Od tego, który pojazd będzie użytkowany, zależą wymagane uprawnienia.

Jazda quadem lekkim – którego maksymalna prędkość nie przekracza 45 km/h – wymaga posiadania prawa jazdy kategorii AM. Do egzaminu można przystąpić po ukończeniu 14 roku życia. Do jazdy quadem zwykłym wymagane jest prawo jazdy kategorii B1, do którego można przystąpić po ukończeniu 16 roku życia. Pełnoletni mogą jeździć wszędołazami, posiadając ważne prawo jazdy kategorii B.

Rozrywka na łonie natury

Jedną z niewątpliwych zalet jazdy quadem jest możliwość połączenia zamiłowania do motoryzacji z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. W Polsce dostępnych jest coraz więcej miejsc, w których można całkowicie poświęcić się terenowej rozrywce, korzystając ze specjalnie przygotowanych torów. Quadowe szaleństwo z KYMCO MXU 700 EX EPS T3b zagwarantuje nie tylko znakomite wrażenia motoryzacyjne, ale i relaks na łonie natury.

Jazda quadem – co warto wiedzieć?

Zasady bezpiecznej jazdy

Aby jazda quadem była w pełni bezpieczna i komfortowa, należy zadbać o kilka kwestii. Zarówno początkujący, jak i wprawieni użytkownicy czterokołowców powinni mieć na głowie kask. Opanowanie techniki jazdy quadem nie jest skomplikowane, ale należy pamiętać o wywrotowości pojazdu. Pojazdy ATC (z ang. all terrain vehicle, czyli przeznaczone do jazdy po każdym terenie) mogą się wydawać bardzo stabilne, jednak trzeba sporo rozwagi i wnikliwej obserwacji, by sprawnie omijać najtrudniejsze przeszkody.

Prawidłowa postawa ciała jest kluczowa dla bezpiecznej jazdy. Kierowca pokonujący trasę na stojąco powinien mocno trzymać kierownicę, uginając ręce w łokciach oraz nogi w kolanach. To pozwoli na optymalną amortyzację. Prawidłowy balans ciała zapobiegnie wywrotom na zakrętach czy wzniesieniach – należy się wychylać na boki przeciwne do kierunku skrętu. Warto wybrać stabilny i bezpieczny model, na przykład  KYMCO MXU 700 EX EPS T3B, który pozwoli czerpać maksimum przyjemności z prawdziwej jazdy terenowej.

Ubiór

Odzież każdego kierowcy quada jest taka sama o każdej porze roku. Wśród obowiązkowych akcesoriów znalazły się kask i rękawiczki, a także pełne i wysokie buty za kostkę. Jeśli temperatura jest zbyt niska, przyda się również kominiarka. Niektórzy kierowcy ubierają latem koszulkę i spodenki z krótkim rękawem. W takiej sytuacji warto zadbać o komplet ochraniaczy na łokcie i kolana. Takie wyposażenie pozwoli w pełni korzystać z uroków szalonej jazdy quadem, dostarczając niezapomnianych wrażeń i ogromnej satysfakcji.

Podobne artykuły