Jak zabezpieczyć pendrive?

Technologia

10-07-2022

Na pendrive przenosimy różnego rodzaju dane, choć najczęściej nie są to informacje wrażliwe czy wymagające specjalnej ochrony, to jednak może się taka sytuacja zdarzyć. Zabezpieczenie pendrive z istotnymi danym jest więc koniecznością, dlatego warto wiedzieć jak to zrobić.

Jak zabezpieczyć pendrive:

Użyj programu do szyfrowania

Na rynku dostępnych jest sporo różnych programów, które umozłiwiają zaszyfrowanie danych na komputerach czy na pamięci przenośnej – dysku czy pendrive. Jednym z bardziej popularnych jest ten wbudowany w wersje Pro oraz Enterprise systemu Windows czyli Bitlocker To Go. Jego wadą jest właśnie jednak ta ograniczona dostępność. Oznacza to, ze tylko te systemy będą mogły odczytać zaszyfrowane tą metodą informacje. Dla zwykłych użytkowników jest to opcja całkowicie niepraktyczna i nieprzydatna.

Alternatywą jest jednak m.in. program VeraCrypt który bardzo skutecznie zabezpieczany dane na każdym urządzeniu. Podobnie jak w przypadku innych programów szyfrujących także w nim ustawiamy hasło, które będzie chronić nasze dane. Sam proces nie jest skomplikowany, ponieważ wystarczy postępować zgodnie z instrukcją. Tutaj trzeba jednak pamiętać, aby cały proces wykonać zanim dane zostaną umieszczone na urządzeniu, gdyż po założeniu hasła następuje formatowanie pamięci.

Jak zabezpieczyć pendrive?

Kup pendrive z szyfrowaniem

Oprócz zwykłych pendrive na rynku dostępne są urządzenia z wbudowaną opcja szyfrowania informacji. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które jednak ma swoje wady, Przede wszystkim największa z nich jest cena takiego nośnika – znacznie wyższa niż w dla „zwykłych” urządzeń.

Szyfrowanie pendrive – pamiętaj o tym

Przede wszystkim decydując się na szyfrowanie danych zadbaj o to, aby nie zgubić klucza szyfrującego ani nie udostępniać go osobom postronnym. Jeżeli klucz do szyfrowania będzie zapisany w miejscu oczywistym czy dostępnym dla wszystkich cały proces nie ma sensu.

Warto także zadbać o wykonanie kopii zapasowej przenoszonych danych w bezpiecznym miejscu, na wypadek gdyby urządzenie uległo uszkodzeniu czy gdyby został zgubiony klucz do szyfrowania.

 

Podobne artykuły