Jak kupić dobrą lornetkę?

Hobby

22-07-2022

Dobry sprzęt optyczny jest bardzo istotny, ponieważ pozwala lepiej przeżywać przygody czy podziwiać niebo. Lornetka zaś przydaje się w wielu sytuacjach, a zwłaszcza podczas wypraw na łono natury, gdy chcemy z oddali podziwiać dzikie zwierzęta czy poszukiwać konkretnych miejsc na odległym krajobrazie. Jak zatem kupić najlepsza lornetkę?

Jak wybrać i kupić dobrą lornetkę?

Szukając idealnej lornetki zastanów się, w jakim celu będzie ona używana. Na rynku w sklepach jest dostępnych wiele rodzajów specjalistycznych lornetek, które potrafią się znacząco od siebie różnić. Wyróżnia się między innymi lornetki astronomiczne, dachowe, myśliwskie i porro. Nie każda z nich sprawdzi się we wszystkich sytuacjach, dlatego należy je odpowiednio dobrać.

Szukając lornetki dla siebie porównaj więc wszystkie parametry, rozpoczynając od przybliżenia czyli tzw. powiększenia. Informuje nas ono ile razy będziemy mogli powiększyć interesujący nas obiekt. Najczęściej spotykanym maksymalnym powiększeniem jest to ośmiokrotne, ponieważ większe nie dają odpowiedniego efektu, ponieważ trzymane w dłoniach urządzenie drga.

Jak kupić dobrą lornetkę?

Wraz z powiększeniem podaje się wielkość obiektywu, a konkretnie jego średnicę. Im jest ona większa tym więcej światła będzie docierać do oka a co za tym idzie obraz będzie lepiej widoczny. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wraz z większymi parametrami będzie rosnąc zarówno rozmiar jak i waga. To zaś jest równoznaczne z tym, że ciężej ją będzie utrzymać w dłoniach przez dłuższy czas. Kąt i pole widzenia to kolejne parametry, które charakteryzują lornetkę. One informują nas jak duży obszar będzie można zobaczyć.

Oprócz tego do lornetki można dokupić dodatkowe soczewki i powłoki, które poprawią ostrość widzenia czy lepiej oddadzą kolory. Inną właściwością, które mogą posiadać lornetki to wodoodporność. Szczególnie przydatna gdy w planach są długie wycieczki w teren. Warto także przemyśleć zakupów odpowiednich środków, które pozwolą utrzymać lornetkę w dobrym stanie przez długie lata, zwłaszcza gdy kosztowała nie kilkaset a kilka tysięcy złotych.

Jak więc kupić dobrą lornetkę? Przede wszystkim przemyśleć, do czego jest potrzebna, jak często będzie się z niej korzystać i jaki budżet na taki zakup mamy. Te wszystkie czynniki sprawią, że uda się wybrać i kupić idealną lornetkę.

Podobne artykuły